Vztahy jsou nejsložitěji uchopitelnou oblastí našeho života. Dotýkají se nás často na hluboké úrovni.
Vztahy jsou od slova vztahovat se. Ovlivňují náš život od mala – jak se k nám vztahovala máma a jak táta. Vztahem ovlivňuje jeden člověk druhého a druhý zase prvního, a to i když třeba vůbec nechtějí. Nemůžeme se totiž nevztahovat. I když jen mlčíme, naše tělo promlouvá a má nějaký vliv na druhé.
Naše vztahy v dospělosti zásadně ovlivňuji vztahy s důležitými lidmi z našeho dětství .. zejména vztah s mámou a s tátou. Přes tyto základní vztahy pak jako přes filtr pohlížíme na ostatní vztahy ve svém životě. A to i když si to vůbec nepřejeme.
Příklad z praxe: Žena si chtěla založit rodinu se zcela jiným člověkem, než jakým byl její otec. Dávala si při výběru partnera dobrý pozor. … A z partnera se přesto časem vyklubal člověk s mnoha vlastnostmi jejího otce. Na začátku vztahu to samozřejmě neviděla. Pár let se jí něco nezdálo a pak jí to teprve došlo.
Čím to je, že to tak dopadlo? Náš život ovlivňuje z velké části podvědomí (nevědomá mysl) a to, co v něm máme uložené, jen tak lehce nevidíme. A přitom právě podvědomí má v utváření našeho života ten rozhodující vliv. V uvedeném případu ženy bylo mnoho na první pohled skrytých podvědomých vlivů a ty byly rozhodující, i když na vědomé úrovni žena chtěla, aby vše dopadlo zcela jinak.
Nahlédnout do našeho podvědomí a pracovat s ním pomáhají rodinné a systemické konstelace – a to jak konstelace skupinové, tak i individuální.
V čem jsou konstelace jako metoda tak zajímavé?
Pohlížejí na vztahy komplexně v rámci celého systému, tzn. ne izolovaně, ale v kontextu toho podstatného, čím jsme ovlivňováni. Ukazují podvědomé vazby, to, co ve vztazích běžně nevidíme. Pracuji v mnoha rovinách … nejen v rovině myšlení jako klasická psychologie, ale i v rovině zážitků, pocitů – emocí, souvztažností, zkušeností, v rovině intuice a dalších.
S čím a jak nám mohou konstelace pomoci?
Konstelace pomáhají s jakýmikoliv problémy … se sebevědomím, přijetím se, s problémy v práci, s penězi, se zdravím, ale v tomto článku se chci zaměřit na vztahy. Konstelace nám mohou pomoci v jakýchkoliv vztazích … s partnerem, s dětmi, přáteli, nepřáteli, kolegy, se společníky, nadřízenými, podřizenými i s klienty. Mohou nám pomoci, i když vztahy chceme, a nemáme.
Nazývají se systemické, protože pracuji se systémem – rodina, lidé ve firmě, firma a klienti, skupina majitelů domu atd. Rodinné se nazývají proto, že v nich velmi často pracujeme s našimi základními vztahy z původní rodiny.
V konstelacích si můžeme rozšířit své zkušenosti se vztahy, a to nejen při postavení své vlastní konstelace, ale i při stání v rolích někoho jiného nebo jen vnímáním konstelace. Z každé role, kterou v konstelaci sledujeme, ve které stojíme nebo se kterou jsme v interakci, se můžeme něco naučit.
Individuální i skupinové konstelace jsou velmi komplexní metodou rozvoje nás samých i našich vztahů.